8 lipca 2019

Twoja skóra opala się nawet w pracy. Sprawdź, czego nie wiesz o promieniowaniu UV

Kremów z filtrem nie używamy tylko latem – używamy ich przez cały rok, każdego dnia, również na deszcz i do pracy. Im szybciej zdasz sobie sprawę z tego, gdzie dopadają Cię promienie UV i jaki mają wpływ na skórę, tym szybciej będziesz mogła uchronić ją przed nieodwracalnymi zmianami.

Jakie są rodzaje promieniowania UV?

UVC – to nasz najmniejszy problem, ponieważ nie przenika przez warstwę ozonową i nie ma bezpośredniego wpływu na naszą skórę.
UVB – stanowi tylko 5% promieniowania, które dociera do ziemi i odpowiada za piękną brązową skórę przywiezioną z wakacji. Częściowo zatrzymywane przez chmury, szkło czy odzież (ale nie przez wodę!), jego natężenie zależy od pory roku i dnia. Pewnie domyślasz się, że lipcowe południe na plaży to czas, kiedy UVB najsilniej penetruje skórę. To właśnie promieniowanie UVB powoduje oparzenia słoneczne, reakcje alergiczne, a nawet nowotwory skóry.
UVA – stanowi 95% promieniowania, które ma wpływ na człowieka. Natężenie UVA jest zawsze stałe i niezależne od warunków atmosferycznych czy pory roku. To promieniowanie, które jest najbardziej zdradliwe. Potrafi wnikać w głębokie warstwy skóry, tam uszkadzać elastynę i włókna kolagenowe oraz zwiększa produkcję wolnych rodników. Efekty promieniowania UVA zobaczysz po latach, kiedy skóra przestanie być wiotka, a zmarszczki staną się o wyraźnie widoczne.

Nie opalaj się w pracy!
Żarówki również wydzielają promieniowanie UVA i UVB. Choć chyba nikt nie doznał poparzeń słonecznych w biurze, w domu czy w centrum handlowym, to musimy pamiętać o dalekosiężnych skutkach. Uzupełnij swoją codzienną pielęgnację o kremy z filtrem.

Jak zachować młodą skórę na dłużej?
Na plaży używamy kremów do opalania z wysokimi filtrami – wiadomo, a jak chronić skórę na co dzień? Pod makijaż używaj bazy z filtrem lub krem pielęgnującego z filtrem. Niektóre fluidy także zapewniają ochronę UV. Jeśli poruszasz się po mieście czy spędzasz dzień w pracy, wystarczy SPF 15. Używaj też kremu z filtrem pod oczy i do ciała. Nie zapominaj o ustach! Pomadki z filtrem dopełnią przeciwsłoneczną pielęgnację.

powrót

nasze główne marki